Haber

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Suudi Arabistan Savunma Bakanı ile görüştü

YENİ ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in Suudi Arabistan Savunma Bakanı Halid bin Salman ile görüştüğü bildirildi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller tarafından yapılan yazılı açıklamada, Blinken’in dün Suudi Bakan Halid bin Salman Al Saud ile görüştüğü belirtildi.

Toplantıda ABD Dışişleri Bakanı’nın, Gazze’deki insani ihtiyaçların karşılanması, çatışmanın daha fazla yayılmasının önlenmesi ve Yemen dahil olmak üzere bölgesel istikrar ve güvenliğin güçlendirilmesinin önemini vurguladığı belirtildi.

Blinken’in, “Hem ABD’nin hem de Suudi Arabistan’ın ortak önceliği olan İsrailliler ile Filistinliler arasında sürdürülebilir barış için çalışmanın önemine” değindiği bildirildi. Açıklamada, Bakanın “ABD’nin müttefik ülkelerin diğer devlet ve devlet dışı aktörlerden gelen tehditlere karşı savunmasını destekleme kararlılığının” altını çizdiği belirtildi.

Açıklamada, ABD-Suudi Arabistan stratejik ortaklığının “kalıcı değerinin” yeniden teyit edildiği vurgulanırken, iki Bakan, Suudi Arabistan’ın “Yemen’de kalıcı bir barış anlaşmasına varması, Yemenliler arasında siyasi diyalogu himayesinde başlatması” konusunda mutabakata vardı. Birleşmiş Milletler’in (BM) Yemenli aktörlere bu konuda destek vermesi ve “kendi çabalarına odaklanmalarını sağlama” çabalarını da ele aldığı kaydedildi.

haberbahcesaray.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu