Haber

Hindistan Yüksek Mahkemesi Delhi’de Hava Kirliliğini Azaltmak İçin Anız Yakmanın Durdurulmasını Emretti

YENİ DELHİ, 11 Kasım (Xinhua) — Hindistan Yüksek Mahkemesi, Ulusal Başkent Bölgesi (NCT) ve çevresindeki hava kirliliği seviyelerini azaltmak için Delhi’nin komşu eyaletlerinde, özellikle de Pencap’ta anız yakmanın durdurulması gerektiğini söyledi.

Mahkemenin Cuma günü yaptığı bu açıklama, Delhi Ulusal Başkent Bölgesi’ndeki hava kirliliğine ilişkin bir dizi dilekçenin duruşması sırasında geldi.

Mahkeme eyalet ve federal hükümetlere, “Çiftliklerdeki yangınların durdurulmasını, hava kalitesinin iyileştirilmesini ve mahsul değişimi için uzun vadeli tedbirlerin alınmasını istiyoruz. Bunu yapmazsanız baş sekreterleri arayıp onları tutacağız” dedi. Bir çözüm bulana kadar buradayız.”

Mahkeme ayrıca eyalet hükümetlerini, arkasında yakılması gereken anız bırakmayan mahsulleri teşvik etmeye çağırdı.

Perşembe günü merkezi hükümet, Pencap eyaletinden, devam eden hasat mevsiminin geri kalan günlerinde daha fazla anız yakılmasını önlemek için sert adımlar atmasını istedi.

Delhi’deki yetkililer yerel okulların kapatılması emrini verdi sporturnuvalarının ve etkinliklerinin askıya alınması gibi önlemler aldı.

Delhi dünyanın en kirli şehirleri arasında yer alıyor. Yetkililer, başkentte artan hava kirliliğinden komşu Pencap ve Haryana eyaletlerinde yakılan anızları sorumlu tutuyor.

haber-derebucak.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu