Haber

Muradiye’de vatandaşlar Köy Yaşam Merkezlerinde iş buluyor

Van’ın Muradiye ilçesinde yıkılan 8 eski okulun dönüştürüldüğü Köy Yaşam Merkezleri, çeşitli kurslarla köy halkının meslek edindiği yerler haline geldi.

Milli Eğitim ile Tarım ve Orman Bakanlıklarının iş birliğiyle yürütülen proje kapsamında ilçedeki 8 köyde bulunan eski köy okulları köy yaşam merkezi olarak kullanıma açıldı.

Merkezlerde açılan el sanatları kurslarına katılan kadınlar, tasarladıkları eserleri satarak hem aile bütçelerine katkıda bulunma hem de meslek sahibi olma fırsatı buldular.

İlçeye bağlı Açıkyol Mahallesi’nde kursu veren usta öğretici Çiçek Çetin, kurslara kadınların ve genç kızların ilgi gösterdiğini söyledi.

Kızların kursta ürettikleri ile çeyizlerini hazırladıklarını, kadınların sattıkları eserlerden de kazanç sağladıklarını belirten Çetin, “Köy Yaşam Merkezlerinin açılması çok iyi oldu. Bu mahallelerdeki kadın ve kız çocukları gelebiliyordu. İlçedeki eğitim merkezlerine gitmeyin, proje sayesinde hizmet onların ayağına geldi.” dedim.

4 çocuk annesi Mehtap Aslan, merkezin açıldığını öğrenince çok sevindiğini belirterek, “Devletimize çok teşekkür ediyoruz. Burada sadece kurumun malzemelerini kullanmıyoruz, atıl malzemeleri de değerlendiriyoruz. Evlerimiz Kullanmadığımız perde ve kıyafetleri burada getirip farklı ürünler haline getiriyoruz ve bu ürünlerin bir kısmını da aile bütçemize satıyoruz.Katkıda bulunuyoruz.Kızlarımız çeyizlerini yapıyorlar.Burası sayesinde kültürümüz komşuluk ve işbirliği anlayışı yeniden canlandırıldı.” sözlerini kullandı.

Müzeyyen Koç, kursta çanta, seccade gibi çalışmalar hazırladıklarını belirterek, “Öğretmenlerimiz bilmediklerimizi öğretiyor. Çok güzel şeyler öğrendik. Aynı zamanda geri dönüşüme de katkı sağlamış oluyoruz. Kendi ellerimizle sepet yapıyoruz. eski perdeler Eskiyen kıyafetleri ve bir çok malzemeyi atmıyoruz değerlendiriyoruz bu bizim için çok iyi oldu.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu