Haber

Reuters: İran Cumhurbaşkanı’nın Genel Sekreteri önümüzdeki hafta Suriye’ye gidecek

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin önümüzdeki hafta Suriye’nin başkenti Şam’ı ziyaret edeceği ve Suriye iç savaşının başladığı 2011’den bu yana ülkeyi ziyaret eden ilk İran cumhurbaşkanı olacağı iddia ediliyor.

Reuters’e konuşan Suriye hükümetine yakın üst düzey bir yerel kaynak, bu ziyaretin Suudi Arabistan ile İran arasında son dönemde yaşanan yakınlaşma ve Arap ülkelerinin Suriye’ye yönelik izolasyon politikasının yumuşamasının etkili olduğunu söyledi.

SURİYE BASINI: ZİYARET 2 GÜN SÜRECEK

Suriye’nin hükümete yakın gazetesi El Vatan da konuya ilişkin yaptığı haberde, Cumhurbaşkanı’nın Suriye ziyaretinin iki gün süreceğini ve bu kapsamda özellikle ekonomik işbirliği yönünde bir dizi anlaşmaya imza atılacağını yazdı.

Nisan ayında Reuters’e konuşan Suriye, İran, İsrail ve Batılı kaynaklar, İran’ın Suriye’ye beyin sarsıntısı yardımlarını silah ve askeri teçhizat sevkiyatını kamufle etmek için kullandığını ve İsrail’in son dönemde artan hava saldırılarının “kesin istihbarata” dayandığını söyledi. , da kullanılmıştır. Bu askeri sevkiyatları hedeflediğini iddia etmişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu